فرمانداری مبارکه
خانه
معرفي مباركه
شهرستان مباركه در فاصله ي 45 كيلو متري جنوب غربي اصفهان و بين 51 درجه و13 دقيقه و 51 درجه و 48 دقيقه طول شرقي و 32 درجه و3 دقيقه و32 درجه و 28 دقيقه عرض شمالي واقع گرديده است . مساحت شهرستان معادل 1018 كيلومتر مربع ( معادل 95 /0 در صد كل استان) است و از شمال به شهرستان فلاورجان ، از شرق به شهرستان هاي شهرضا واصفهان ، از جنوب به شهرستان شهرضا و استان چهار محال و بختياري و از غرب به شهرستان لنجان محدود شده است.

از نظر تقسيمات سياسي اين شهرستان داراي دو بخش مركزي و گركن جنوبي و پنج شهر به نامهاي مباركه، طالخونچه، كركوند، ديزيچه و زيباشهر بوده و شهر جديد مجلسي نيز در آن واقع است . تعداد دهستانها برابر 5 بوده و به نامهاي گركن جنوبي، نور آباد، طالخونچه، ديزيچه و كركوند شناخته مي شوند .

پيشينه تاريخي شهر مباركه به روزگار صفويان بازمي گردد.

از نظر وضعيت آب وهوائي، بخش عمــده شهرستان داراي اقليم خشك خنك با تابستانهاي خشك است . مناطق محدودي از شهرستان در جنوب غربي داراي اقليم نيمه سرد سيري است و داراي آب و هواي نيمه خشك گرم با زمستانهاي نسبتا سرد است.

مردم شهرستان ايراني الاصل و شيعي و فارسي زبان بوده كه اكثرا“‌ بومي ، محلي و بعضا“ هم مهاجريني هستند كه جهت اشتغال در صنايع معمولا“‌در شهرستان حضور دارند . زبان فارسي زبان غالب مردم شهرستان مي باشد دربعضي نقاط روستايي مثل روستاي دهسرخ و بعضي از محلات شهر طالخونچه علاوه بر زبان فارسي داراي زبان تركي وگويشي محلي مي باشند.
تاریخ به روز رسانی: 1393/10/24
تعداد بازدید: 9921
امتیازدهی
میانگین امتیازها:1 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal